• Brusel

Brussels Expo Science International 2015

Stretnutie národov. Asi takto by sa dala nazvať najväčšia vedecká výstava mladých vedcov zo 66 krajín sveta- Milset expo science 2015 v Bruseli. Študenti, ktorý vyhrali celoštátne súťaže prezentovali  svoje práce  z oblasti vedy a techniky v majetku kráľovskej rodiny, na rozlohe 9000 m2 v Tour & Taxis. Na tejto veľkolepej  udalosti nesmelo samozrejme chýbať naše Slovensko, ale hlavne škola sv. Mikuláša. Zo Slovenska sa zúčastnili až 3 organizácie ( SOČ, Amavet a Vedecká  hračka) dokopy 9 projektov. Našu školu reprezentovali: Miriam Feretová, Klára Kalinayová, Slavomíra Nemčíková, Adriána Petrušková ,  Jana Čorňáková.

Po dlhej ceste nočákom do Bratislavy, plní očakávania sme sa všetci stretli na autobusovej stanici, kde na nás čakal náš delegát Dávid Kocan a ďalšie dva projekty zo Slovenska. Projekt e-Waiter reprezentovali 3 švárni junáci z Liptova a projekt Anorganická chémia hrou reprezentovali 2 študenti zo Školy pre mimoriadne nadané deti v Bratislave. Dá sa povedať, že sa stretlo celé Slovensko- východ, stred a západ. Z autobusovej stanice sme rovno vyrazili na letisko do Viedne. Po prílete do Bruselu na nás čakal náš sprievodca z Konga- Vincent. Na otváracom ceremoniáli nás privítal riaditeľ najväčšej vedeckej organizácie Milset- Roberto Hidalgo, ktorá to organizovala. Večer sme sa premiestnili do 5-hviezdičkového hotela THON EU priamo v centre Bruselu.

V pondelok sme začali prezentovať naše projekty. Prezentovali sme 4 dni , skoro 7 hodín denne. Z hotela sme každý deň vyrážali o 8:00 ráno a vracali sa najskôr o 22:00. Každý deň sme sa mohli zúčastniť nejakej prednášky. Najpútavejšia bola prednáška s belgickým vedcom-prof. François Englert, ktorý vyhral Nobelovú cenu za fyziku v roku 2013. Počas výstavy sme mali možnosť spoznať ľudí z odlišných kútov sveta, ich projekty, kultúru... Taktiež sme navštívili Kostol Notre Dame de Sablon, Manneken Pis, Pasáž sv. Huberta, Kráľovský palác, Vedecké múzeum a videli sme aj Európsky parlament. Celý 1 deň sme mali na prehliadku 100- tisícového valónskeho mesta- Mons, ktoré sa v roku 2015 stalo európskym hlavným mestom kultúry. V meste sídlia 3 univerzity, niekoľko rokov tu žil Vincent van Gogh a na prekrásnom námestí stojí radnica so zvonicou, v ktorej sa nachádza zvonkohra zo 49 zvonov! Námestie sme zažili pokryté obrovským množstvom slnečníc, ktoré vytvárali labyrint.

Čerešničkou na torte bol štvrtkový Cultural evening, kedy jednotlivé krajiny prezentovali svoju kultúru. Slovensko sme rezprezentovali iba my- dievčatá z našej školy ľudovým tancom- Hanušovská polka. Chceli by sme sa poďakovať Vladimírovi Klementovi, ktorý nás úžasne pripravil. Kultúrny večer hodnotili prezidenti a viceprezidenti Milsetu. Mali sme jeden z najlepších. Radi by sme sa poďakovali nadácii Porfix, ktorá nám finančne zabezpečila tlač posterov a účasnícky poplatok.

Bol to úžasný týždeň plný zážitkov,  spoznaní nových priateľov, kultúry, pamiatok a prezentovaní    našich vedeckých projektov.  Určite sa oplatí robiť vedu a techniku, pretože sa môžete dostať do celého sveta na hocijaké vedecké súťaže a výstavy. Je to jedinečná možnosť!

M. Feretová