• TEXAS - USA 2016

• Reprezentácia Slovenska v Texase, USA

Koncom apríla (26.4. – 1.5. 2016) sme mali vďaka Festivalu vedy a techniky, ktorý organizuje AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku možnosť zúčastniť sa prestížnej celosvetovej projektovej olympiády I-SWEEEP (International Sustainable World (Energy, Engineering&Environment) Project Olympiad) v Houstone, štát Texas USA. Ako študenti Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove sme reprezentovali Slovensko s dvoma environmentálnymi projektami: Miriam Feretová – Vplyv znečistenia ovzdušia na výskyt bioindikátora RhytismaacerinumL. a jeho potenciálne využitie v produkcii biomasy a Samuel Smoter – Eliminácia ťažkých kovov vo vodnom médiu prostredníctvom adsorbentov na báze zeolitu.

V utorok sme po prílete a ubytovaní vo Westin Oaks spoznali štvrté najväčšie nákupné centrum v USA. Na ďalší deň sme sa zúčastnili veľkej otváracej ceremónie, na konci ktorej sme poniesli aj našu slovenskú vlajku. Vo štvrtok nás čakal prvý deň prezentácií – podobne ako aj na Festivale – deň pre verejnost. Našu krajinu sme v tento deň reprezentovali v národných krojoch. Naše projekty sme predstavili mnohým národom z celého sveta. Celkovo sme z toho maliv eľmi dobrý pocit, nakoľko boli všetci milí. Rovnak osme si mohli vypočuť aj iné, vysoko kvalitné projekty. Poobede sme navštívili Národnéprírodovedecké muzeum. V piatok sme prezentovali naše projekty, no tentokrát pred porotcami (ku každému prišli siedmi). Všetci hodnotitelia boli veľkými odborníkmi vo svojom odbore – či už to bolo znečistenie ovzdušia, vody a pôdy, prevencia pred chorobami, inžinierstvo alebo energia. Z porotcov sme mali veľmi dobrý dojem – všetci boli objektívni, rozumeli problematike, ktorou sa naše projekty zaoberali a celkovo aj našim prácam. Veľmi dobre sa s nimi diskutovalo o našich environmentálnych prácach. V sobotu sme mali oficiálne ukončenie a vyhodnotenie všetkých odprezentovaných projektov. Na tejto súťažisa nám obidvom podarilo vyhrať bronzové medaily v našej kategórii : Environment – Management &Pollution.

Za túto úžasnú príležitosť zúčastniť sa na tejto celosvetovej vedeckej súťaži by sme sa chceli poďakovať AMAVET-u a Slovenským elektrárňam, členovi skupiny Enel. Za odborné vedenie a koordináciu našich projektovsa chceme poďakovať našej vynikajúcej pani učiteľke RNDr. Miriam Feretovej. Za prípravu obhajob v anglickom jazyku chceme vyjadriť naše poďakovanie Mgr. Martine Kuchárikovej a za konzultácie Mariánovi Babinčákovi. Taktiež by sme sa chceli poďakovať všetkým inštitúciám, ktoré nám s našími projektmi pomohli.

Miriam Feretová

Samuel Smoter