• Festival vedy a techniky 2017

• Neprejde ani rok bez toho, aby sa naša škola nezapojila do každoročného FVaT AMAVET. Pre tohtoročné Východoslovenské kolo Festivalu, ktoré sa konalo 13. októbra 2017, bola vybraná práve naša škola. Táto udalosť vznikla z iniciatívy RNDr. Miriam Feretovej a Asociácie pre mládež, vedu a techniku (AMAVET).

Viac ako 70 projektov z Prešovského a Košického kraja súťažilo o 20 postupov na celoštátne kolo a ďalšie rôzne zaujímavé ceny, ako napríklad študijné stáže pre informatické odvetvia alebo poukazy na rozvoj projektu. Na Festivale sa stretli všetky vedecké a vedecko-technické odvetvia, ako biológia, medicína, chémia, fyzika, environmentálne vedy, elektrina a mechanika, či informatika.

Vo všetkých kategóriách hodnotila projekty odborná komisia, zložená z expertov vo všetkých oblastiach. Predsedom poroty bol doc. MVDr. Branislav Peťko, CSc., najväčší odborník na kliešte z Parazitologického ústavu SAV v Košiciach.

Festival privítal na pôde našej školy aj prodekana Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach, doc. RNDr. Mariána Kireša, PhD. a zástupcu primátorky mesta Prešov Ing. Štefana Kužmu. Krajskú prehliadku navštívila aj primátorka nášho mesta, Ing. Andrea Turčanová, ktorá si prezrela aj projekty žiakov prešovských škôl.

Po samotnej prezentácií a skvelom obede nasledoval Science Talk, alebo inak „rozhovory o vede.“ Na nej sa predstavili študenti našej školy, ktorí v minulom školskom roku reprezentovali Slovensko na celosvetových súťažiach po celom svete. Prednášku začali Aďa Pazdičová a Lukáš Marcin (EUCYS, Talinn, Estónsko), ďalej Peťo Škripko (I-SWEEEP Houston, Texas USA, CASTIC) a Mirka Feretová a Samo Smoter (Intel ISEF LA, California USA, CASTIC Hangzhou, Čína).

Skvelá organizácia tohtoročného festivalu vedy a techniky na pôde Katolíckej spojenej školy sv. Mikuláša sa odrazila aj vo veľmi pozitívnej spätnej väzbe súťažiacich, porotcov a organizátorov. Ostáva nám už len poďakovať za ďalší skvelý ročník Krajského Festivalu, ktorý sa vráti do Prešova opäť o dva roky s ročným preskokom do Košíc (štafetu prebrala Prírodovedecká fakulta UPJŠ).

Zoznam postupujúcich súťažiacich našej školy:

Paula Kucháriková & Annamária Chovancová (2AG)

Jana Čorňáková (O8B) + cena primátorky mesta Prešov

Peter Škripko & Ján Maťufka (O7A)

Miriam Feretová & Samuel Smoter (O7A)

Kristína Katuščáková a Barbora Kuchárová (O5B)

Autormi článku sú členovia AMAVET klubu č. 957 na našej škole