• Festival vedy a techniky 2016

• Dojmy žiakov z Celoštátnej prehliadky FVaT.

Janka Čorňáková

Tohto roku to bolo pre mňa opäť iné. Na festival vedy  techniky som už nešla ako účastníčka s mojim vedeckým projektom, ale dostala som možnosť nahliadnuť aj do zákulisia celej prípravy a organizácie FVaT. Po krajskom kole, na ktorom som bola ako členka hodnotiacej komisie, som mala príležitosť sa pridať k organizačnému tímu na celoslovenskom kole, ktoré sa konalo v Inchebe. Keď som videla, ako to všetko musí klapať a koľko času si  príprava takéhoto podujatia vyžaduje, až  vtedy som si tak úplne uvedomila, čo za tie roky, čo som bola na festivale ako účastníčka, pre nás všetci AMAVEťáci urobili. Taktiež okrem pomoci pri príprave som sa v posledný deň zúčastnila konferencie Sciencetalks, na ktorej som prezentovala to, čo ma priviedlo k vede a taktiež som sa podelila aj o svoje zážitky a skúsenosti z olympiád. Bola som naozaj veľmi rada, že som si tradičnú atmosféru tohto každoročne očakávaného podujatia mohla vychutnaj aj z takejto perspektívy.

Samo Smoter

Toto bol už môj tretí Festival vedy a techniky AMAVET a musím povedať, že organizačnou úrovňou je každým rokom väčší a lepší. Najviac ma však potešil počet ľudí, ktorý náš projektový stánok navštívili – či už to boli porotcovia alebo verejnosť. Navštívil nás aj francúzsky veľvyslanec J.E.p. Christophe Leonzi a minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan (SNS). Najviac som bol však v úžase z dvoch starších dám, ktoré sa vybrali na tento Festival a stánok po stánku si projekty prezerali a s nadšením si aj vypočuli súťažiacich. Musím vyzdvihnúť aj organizačnú stránku, ktorá bola taktiež na výbornej úrovni (viď Janka). Teším sa, že sa nám tento rok vôbec podarilo ísť s naším projektom na Festival, keďže sme boli naozaj vo veľkej časovej tiesni. Skoro každý deň sme museli obetovať niekoľko hodín spánku, no určite môžem povedať, že to za to naozaj stálo.

Mirka Feretová

Keďže som sa Festivalu vedy a techniky Amavet zúčastnila už tretí rok, tak som vedela, čo ma čaká a tento festival som si neskutočne užívala už od krajského kola. So Samom sme tento rok pracovali na spoločnom projekte: Prírodné éterické v prevencii pred kliešťami rodu Dermacentor. Myslím si, že úroveň FVaT sa každým rokom zlepšuje. Ako Janka, tak aj ja a Samo sme rozprávali naše zážitky a aj celú cestu ako náš projekt prebiehal, čím všetkým sme si museli prejsť, veľakrát sme museli ostávať hore do 3 ráno, keďže v škole sme museli ísť na sto percent a nemali sme žiadne úľavy, taktiež sme ešte chodili na jazykovú školu a krúžky. So Samom sme nečakali, žiadne víťazstvo a preto, keď nás vyhlásili ako najlepší vedecký projekt na FVaT profesormi z Univerzity Komenského, tak sme boli neskutočne šťastní a veľmi sa tešili a nakoniec, keď vyhlasovali najprestížnejšiu vedeckú svetovú súťaž Intel ISEF a povedali naše mená, tak som začala od šťastia plakať a triasli sa mi ruky, bol to úžasný pocit.

Adriána Pazdičová

Tento rok sme sa s Lukášom po prvýkrát zúčastnili Festivalu vedy a techniky AMAVET. Pracovali sme na spoločnom projekte s názvom Farbenie a bielenie zubnej skloviny prírodnými látkami. Veľkým úspechom pre nás bolo už len to, že sme sa z krajského kola dostali na celoslovenské. Zastavilo sa pri nás veľa ľudí (či už porotcov alebo verejnosť), ktorých to zaujalo a niektorí nám poradili ako by sme náš projekt mohli vylepšiť. Za ten čas sme spoznali nových ľudí, naučili sa nové veci a hlavne zažili veľa zábavy. Najväčším prekvapením pre nás bolo určite to keď vyhlásili, že postupujeme na EUCYS 2017 a to do Estónska. Nemohli sme tomu uveriť. Išli sme tam s cieľom zúčastniť sa a odišli sme s postupom na jednu z najväčších súťaží na svete.  Je to pre nás ako sen, ktorý sa postupne stáva skutočnosťou no taktiež aj odmena za dlhé hodiny strávené prácou. Za toto všetko vďačíme všetkým,  ktorí nám verili a podporovali nás, ale hlavne našej pani učiteľke RNDr. Miriam Feretovej, bez ktorej by sme neboli tam kde sme teraz.

Peter Škripko

Počas Festivalu vedy a techniky AMAVET, ktorého som sa zúčastnil druhýkrát som zažil množstvo humorných situácii, ktoré spríjemňujú náš každodenný život, stretol množstvo skvelých ľudí a odniesol množstvo skúseností, ktoré posunuli môj život vpred. Okrem každodenného prezentovania svojej práce sme spolu s mojimi spolužiakmi ( a Jankou :D ) zažili príjemné neskoré večery, prechádzku centrom Bratislavy či navštívili výstavu Cosmos discovery. Keď na záverečnom ceremoniáli vyhlásili súťaž I – Sweeep a povedali moje meno bol som neskutočne šťastný. Ešte stále nemôžem uveriť tomu, že práve ja budem reprezentovať nie len našu školu, ale celé Slovensko na takej prestížnej súťaži. Veľká vďaka určite celému AMAVETU za prípravu takéhoto podujatia, kde mladí ľudia môžu predstaviť svoju vedeckú činnosť a taktiež našej p. uč. RNDr. Miriam Feretovej, bez ktorej by som určite nebol tam, kde som.

Lukáš Marcin

Tento ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET  bol mojou premiérou na tejto  scéne. Preto som nevedel, čo od toho očakávať a mal som aj strach z jeho priebehu. Tento strach opadol počas prezentovania nášho projektu, lebo som sa úplne sústredil na prezentáciu a nemyslel som na nič iné. Ale musím povedať, že môj prvotný strach nebol oprávnený, lebo celý Festival vedy a techniky AMAVET bol úžasný z každej strany. Spoznal som nových ľudí, ale aj nadobudol nové skúsenosti a zručnosti. Každá jedna sekunda na Festivale vedy a techniky bola pre mňa inšpirujúca a obohacujúca. Takéto súťaže Vás posúvajú vpred v každom smere, či už prezentovanie, odbúravanie stresu, ale aj samotné nové vedomosti a preto ďakujem za to že som tam mohol byť.  Musím povedať, že celý tento festival a samotný postup na EUCYS 2017 v Estónsku stál za tu námahu, ktorú sme museli vynaložiť s Adriánou na výskum v našom projekte. Každému odporúčam takéto súťaže, lebo tie skúsenosti, ktoré získate sú na nezaplatenie.