• Texas USA - Houstne 2017

• Reprezentácia Slovenska v Texase, USA

Po celoštátnom kole Festivalu vedy a techniky nastal čas zúčastniť sa súťaže I-Sweeep v americkom Houstne (Texas – USA).

Skoro dvadsaťhodinová cesta z Viedne do Houstnu bola plná očakávaní. Hotel Hilton v centre Houstnu s výhľadom ne celé mesto plné mrakodrapov mi vyrazil dych.

V prvý deň programu nás čakal veľkolepý otvárací ceremoniál. Súčasťou, ktorého bola vlajková šou, kde súťažiaci zo všetkých krajín nosili svoje vlajky v národnom oblečení, čím reprezentovali svoju krajinu a ich kultúru (z Európy som mal kroj asi iba ja :D ).

Súčasťou programu bol aj public day, počas ktorého sme prezentovali naše projekty pred širokou verejnosťou, čím sme mohli zlepšiť naše komunikačné vlastnosti v angličtine a zároveň sa stretnúť so zaujímavými ľuďmi z iných kultúr či pozrieť si projekty ostatných súťažiacich. Počas tohto dňa ku mne prišla pani, ktorá mi povedala, že jej brat žije tiež na Slovensku a dokonca v Prešove. Nakoniec som zistil, že to bola sestra môjho lektora z jazykovky :D .

Tretí deň bolo cítiť už počas raňajok vo vzduchu nervozitu. Čakalo nás obhajovanie pred porotou, kde ma pozitívne prekvapil ľudský prístup porotcov, no zároveň mi chýbali otázky týkajúce sa viac problematiky, ktorú som rozoberal. Po sudcovskom dni (judging day) :D nás čakal spoločný večerný program, kde som povymieňal s ľuďmi s ostatných krajín desiatky príveskov, pohľadníc, cukríkov. Pri vymieňaní sme s našimi západnými susedmi zistili, že vymieňame rovnaké sladkosti (Česi hovorili, že sú české a ja že slovenské :D ).

Posledný programový deň sa niesol v znamení exkurzie v NASA, kde sme mohli vidieť rakety, skafandre či vojsť do raketoplánu.

Záverečný ceremoniál bol plný očakávania výsledkov. Obe slovenské výpravy doniesli domov bronzové medaily. Keď na svetelnej tabuli odznelo moje meno bol to úžasný pocit, že tá dvojročná práca mala zmysel, no keby sme boli Američanmi tak by sme boli zlatí :D . Tento môj úspech by ale neprišiel bez pomoci ľudí, ktorí počas týchto dvoch rokov mi pomáhali s projektom na čele s p. uč. Feretovou :) , ktorým ďakujem (Katedra botaniky, Prirovedecká fakulta UPJŠ Košice, VVICB Kapušany, Mgr. Slavomírovi Čerňanskému, Mgr. Mariánovi Babinčákovi za odbornú pomoc, firmám EMBRACO a MARTINUS, Slovenským elektrárňam za finančnú podporu) a OZ AMAVET za možnosť zúčastniť sa súťaže :D.