• Zahraničná exkurzia – Veda v Brne, Viedni a Bratislave

• Septima AB a biológovia z maturitných tried sa spolu s pani učiteľkami M. Feretovou, B. Koremovou a B. Melegovou vybrali na výlet (prírodovednú exkurziu) do sveta.
          Prvý deň po „nekonečnej ceste“ vlakom sme vystúpili na Hlavnej železničnej stanici v Bratislave, kde nás už čakala Alenka- naša neúnavná sprievodkyňa nabitá informáciami o histórii a pamiatkach Viedne. Jej upokojujúci hlas nám spríjemnil cestu autobusom z Bratislavy do Viedne, na čo poniektorí zareago-vali potrebným spánkom 😊 (po skorom rannom vstávaní). Vo Viedni sme najprv navštívili Naturhistorisches Museum, ktoré je s 20 miliónmi exponátov najväčším prírodovedným múzeom Európy. Kým septimania hľadali exponáty spojené so Slovenskom (povestný opál Harlekýn, meteority, či Grus grus...), nás maturantov najviac zaujali živočíchy (ich anatomicko-morfologické expo-náty), interaktívne dinosaury a 3D technológie, ktoré vykreslili ich stavbu tela, ale aj spôsob života dokonale. Potom sme sa vydali na „veľmi chladnú“ pre-hliadku mesta. Boli sme v  rôznych kostoloch, z ktorých najdominantnejší a najkrajší bol Stephansdom. Nádherné boli aj mnohé iné pamiatky ako naprí-klad Parlament v gréckom štýle, budova opery, zimné sídlo Habsburgovcov Hofburg, Dom motýľov, Palác Lichtenštajncov... Vianočné trhy sa nachádzajú na viacerých miestach, my sme si prešli a zažili predvianočnú atmosféru na tých pri soche Márie Terézie (Maria-Theresien Platz) a najväčších pred radni-cou. Blízko známeho Sacher hotela sme si dali skvelú večeru z tradičnej hovä-dzej polievky s pečeňovými knedlíčkami a slanými palacinkami ako aj „z taniera vyskakujúci“ obrovský Wiener schnitzel s prílohou. Nabitý energiou sme sa vrhli na vianočné trhy pred viedenskou radnicou. Naša skupina si od-tiaľ určite zapamätá rakúskych youtuberov v prestrojení za Anjela, Santa Clau-sa a soba. Ktorí boli veľmi zhovorčiví, radi sa s nami vyfotili a my sme zistili, že učenie cudzích jazykou nám rozširuje obzory a možnosti. Z trhov sme na-sadli do autobusu, ktorý nás odviezol do hotela Turist ,,spať“.
          V piatok po skvelých raňajkách sme s našou novou sprievodkyňou Violou nasadli opäť na autobus a išli do Brna. Tam sme najskôr navštívili Vida! Park. V tomto vedeckom centre, kde sa exponátov jednoducho dotýkať musíte, sme si otestovali svoje vedomosti, videli tornádo, predpovedali počasie či skúšali ako nahlas vieme kričať... Vďaka interaktívnym simuláciám a možnostiam sme pochopili lepšie činnosť srdca, priebeh syntéz DNA aj bielkovín, prečo v Bermudskom trojuholníku miznú lode... Výborná bola prednášku- show o zvuku s Mr. Uchom. Po obede v centre, sme sa vybrali do Mendelovho múzea. Verte, teraz už genetiku máme v génoch. Znovu nás čakala zaujímavá prednáška o živote J. G. Mendela ale aj rádu augustiánov, v priestoroch ktorých sa múzeum nachádza.  Tu sme sedeli na genetických kreslách, vyskladali sme si idiogram, pochopili výnimočnosť, ale aj šťastie J.G. Mendela pri jeho pokusoch s hrachom.... Brnenská mestská architektúra a história je dych berúca. Opäť krásna prehliadka mesta s výkladom, návštevou sakrálnych, ale aj svetských historických pamiatok, poznajúc legendu o Brnianskom drakovi a radničnej veži nakrivo sme ako vždy ukončili na vianočných trhoch. Tu sme sa stretli s našimi bývalými študentami Mirkou, Samom a Samom, Peťom, Dominikom, využijúc čas na rozhovor s nimi a prechádzku úžasnými trhmi. Aj napriek veľkorysej 2-hodinovej časovej dotácii sme poniektorí meškali, keďže sme sa zabudli na vystúpeniach, ktoré prebiehli na námesti Slobody, či na niektorých z viacerých vianočných trhov aj v tomto meste. Opäť uchodení, vymrznutí, ale spokojní sme sa autobusom vrátili na hotel. Napriek únave ako vždy v autobuse vládla veselá nálada, miestami spevavá. Po príchode na hotel sme opäť pookriali na zdesenie pani učiteliek 😊 Dobre naladení a plní energie a dojmov, sme sa ešte dlho rozprávali.
          V sobotu sme sa po opäť výborných raňajkách vybrali na Hlavnú stanicu a odtiaľ rýchlikom domov. Nikto, kto bol na tomto výlete nezabudne na obľúbenú vetu: ,,Deti, ideme sa fotiť.“ , na slovo ,,Banana´´ pri fotení, či na „Bruce Leeho“ na prednáške o Mendelovi. Ďakujeme všetkým sponzorom a partnerom, ktorí podporili túto našu exkurziu (MŠVVaŠ SR, RZ pri Gymnáziu a ZŠ sv. Mikuláša, OZ Amavet...) a p.uč. Feretovej za jej výborne zvládnutú organizáciu.
          Lenka Krupová a členovia Amavet klubu 957