• CHINA

• CASTIC 2017 Hangzhou, China alebo 'Varíme z toho, čo máme'

Vďaka nominácii získanej na súťaži Intel ISEF 2017 v LA, California USA od Čínskej asociácie pre vedu a techniku CAST sme mali možnosť zúčastniť sa najväčšej celočínskej a medzinárodnej súťaže mladých vedcov CASTIC 2017 v meste Hangzhou, ktorá sa konala od 14. - 21. augusta 2017.

Našu cestu sme začali odletom z medzinárodného letiska Košice odkiaľ sme sa presunuli do českej metropoly s medzipristátim v Ostrave. Po pristáti v Prahe sme leteli na jedno z najväčších európskych letísk v Amsterdame, Holandsko. Vďaka osemhodinovej prestávke sme navštívili historické centrum mesta, známe množstvom kanálov, bicyklov, tulipánových trhov, drevákov a upokojujúcich látok. Neodmietli sme ochutnávku tradičných syrov, ovocia či kúpu kvalitného kakaa. Užili sme si piknik pred múzeom Vincenta Van Gogha. Pokračovali sme letom do cieľovej destinácie v juhovýchodnej Číne - do nášho Hangzhou.

Po prílete v utorok ráno s časovým posunom 6 hodín (btw. celá Čína má len jedno časové pásmo) sme dorazili do nášho hotela. V časovom intervale 5 minút sme stihli 15 -minútový obed, 20 -minútové prihlasovanie a vybaľovanie (v Číne je čas len orientačný). Presunuli sme sa do výstavného centra, kde nás privítalo množstvo fotografov a to hlavne pri posteroch, ktoré sme inštalovali. Ďalej nasledovala generálka otváracieho ceremoniálu, vedeného v typicky čínskom duchu. Na veľkolepom otváracom večeri, nechýbala čínska hymna, čínski popoví speváci a známi moderátori. Každá krajina vrátane všetkých čínskych provincií niesla svoju národnú vlajku a niektorí súťažiaci ako my sme prišli v národných krojoch. Po dvoch dňoch cestovania bez poriadneho spánku sme si dopriali 6- hodinový nočný oddych.

V stredu sme mali Judging deň (hodnotiaci deň). Počas 9 -hodinového času obhajob všetkých súťažiacich nás navštívilo 5 porotcov s výnimkou Mirky a Sama. Organizátori povedali, že ich naisto navštivili piati porotcovia, aj keď boli iba štyria. Zatiaľ čo sme my súťažili, naši delegáti (RNDr. Miriam Feretová a nekompromisný porotcovský kat Marián Babinčák) mali obhliadku mesta a okolia, kde navštívili Západné jazero (najväčšia atrakcia mesta; UNESCO), národné múzeum čaju, čajové plantáže, pagodu s výhľadom na mesto a typické čínske štvrte. Deň sme zavŕšili diskusiou o situácii na slovenskej politickej scéne.

Vo štvrtok nasledoval Public day (deň pre verejnosť). Pred halou boli davy ľudí čakajúci na vstup. Keďže sme prišli v krojoch, ktoré boli lákadlom, pred našimi stánkami sa začali tvoriť rady ľudí na fotenie. Po prezentáciach sme sa presunuli do centra mesta k Západnému jazeru, kde nás čakala Musical fountain (spievajúca fontána). V centre mesta boli masy ľudí a popri tradičných luxusných značkách aút, šperkov či oblečenia, sme videli aj originálne značky, napríklad Mich Kris. Hangzhou je mesto s jedným z najväčších výskytov miliardárov na svete a patrí medzi TOP 5 čínskych miest. Počas vystúpenia nás zasiahol letný monzúnový dážď, no vďaka pršiplášťom sme sa zmoknutiu vyhli. Na tejto súťaži sme mali možnosť stretnúť aj veľmi zaujímavého kamoša z Ruska - Sergeja, ktorý je známy hlavne pre svoje zručnosti v bojovom umení, technické znalosti vo vytváraní dronov a zmyslom pre humor a nákupy.

Po celý čas sme mali k dispozícií aj veľmi milú a ochotnú dobrovoľníčku z Číny - DU Tingting nami premenovanú na Cililing, keďže nám svojím krehkým zjavom pripomínala vílu. Kedykoľvek sme potrebovali pomoc, vždy bola pri nás. Preložila nám názvy našich projektov do čínštiny, aby im rozumeli aj Číňania a niektorým dokonca aj tlmočila náš odborný výklad z angličtiny do čínštiny.

V piatok doobeda nás autobus odviezol do Expo Hangzhou - obrovského výstavného centra, kde sa v roku 2016 konalo veľké stretnutie lídrov G20. Poobede navštívil našu súťaž obľúbený čínsky viceprezident. Večer sme mali záverečný ceremoniál s veľkolepým programom (detský spevácky zbor, čínski tanečníci a príhovory) a vyhlásením výsledkov, kde sme oba projekty získali striebro.

Na tejto súťaži sme získali aj postup na súťaž Expo Sciences Luxembourg, ktorá sa bude konať v marci 2018.

Zároveň oba projekty boli pozvané do televíznej relácie Junior Einstein TV SMG Shangai Čína.

Keďže sa súťaž skončila v piatok, no náš let bol až v nedeľu, v sobotu sme si prezreli Orient Cultural Park Hangzhou s mnohými historickými pamiatkami ako pagody, zvony, či chrámy. Veľkým zážitkom boli aj tradičné čínske ulice s obchodmi a reštauráciami - mačka spiaca v regáli s potravinami, sliepky pred obchodmi a muž spiaci na sedačke na chodníku. Ako zakončenie dňa sme mali asi tú najväčšiu a najlepšiu večeru počas pobytu v Číne. O tom, ako nám chutilo, si urobili obraz aj čašníci - tí od nás piatich po prvej hodine odniesli cez 25 veľkých tanierov, množstvo pohárov a misiek od Creme Brullê. Na našej poslednej večeri v Číne sme strávili 2 a pol hodiny.

Posledný deň nás čakal odlet, ktorý bol kvôli silnému monzúnovému dažďu posunutý o viac ako 2 hodiny. Po prílete do Amsterdamu sme zistili, že na prestup na lietadlo do Prahy máme asi 10 sekúnd. Nebolo inej možnosti a tak sme si výlet nechtiac, no s radosťou predĺžili. Večera, ubytovanie, skvelé raňajky a nákup holandských suvenírov. S medzipristátim v Prahe sme sa v pondelok poobede štastne vrátili domov.

Za finančnú podporu pre realižaciu projektov, súťažnej prehliadky a nákup leteniek by sme sa chceli poďakovať DB Biotech, Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR, Stredoeurópskej nadácií CEF a ich Talentom novej Európy a Nadácii EPH.

Za konzultácie projektov ďakujeme doc. MVDr. Branislavovi Peťkovi, DrSc. a RNDr. Viktórii Majláthovej, PhD. z Parazitologického ústavu SAV v Košiciach, prof. Bačkorovi z Ústavu biologických a ekologických vied UPJŠ v Košiciach, Mgr. Slavomírovi Čerňanskému, PhD. z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a VVICB v Kapušanoch.