• Litva

Medzinárodný vedecký kemp ISSC Litva, august 2010

Celý kemp začal oficiálne až v sobotu 7.augusta. Tento deň bol určený na príchody ďalších účastníkov  kempu. My sme však prišli ešte šiesteho a tak sme celý nasledujúci deň trávili spoznávaním mesta Vilnius v sprievode miestnych dievčat, ktoré nám ukázali niektoré zaujímavé miesta a pamiatky.8. august oficiálny začiatok kempu .Otváracia slávnosť bola veľmi zaujímavá a bola sprevádzaná miestnym umením, a to hre európskej hymny na fľašiach. Keď sme vstupovali do miestnosti dali nám kábel  ukončený drôtikmi a keď sme si sadli všetci sme sa na seba napojili a napojili sme sa na drôtik vychádzajúci z figúry človeka .Spojením všetkých sa nám podarilo rozsvietiť mozog  ,,človeka,, čo malo veľmi hlbokú myšlienku. Nasledovala prednáška o vede a úsudku, že každý človek dokáže byť géniom. Všetci sme boli zadelení do workshopov. Každý workshop mal určenú svoju problematiku a tie sa niesli od nehýbajúcich sa ľudí, workoholikov, slobodné mamičky, bezdomovcov, deti z prvého stupňa, teenagerov až po starých ľudí. Každý workshop mal zadefinovať svoj hlavný problém a nájsť kreatívne riešenie. Potom svoje vynálezy predstaviť svojim kolegom z iných workshopov, vymyslieť logo pre svoj produkt, urobiť zaujímavú prezentáciu pre skutočných investorov a taktiež urobiť zaujímavú prezentáciu pre ľudí, pre ktorých bol daný produkt vymyslený. Na workshopoch sme sa asi najviac zapotili keďže sme na tom robili celý týždeň. Po workshopoch nasledoval obed a po ňom The City Rally spoznávanie mesta. Mali sme určené stanovištia pri ktorých sme museli splniť úlohy. Celé the City Rally trvalo tri hodiny takže sme prišli ,, mierne,, vyčerpaný, no cez večeru sme nabrali energiu na to, aby sa mohol začať medzinárodný večer. Bolo to veľmi rôznorodé pretože každý doniesol špecifické jedlá pre jeho krajinu bola pustená hudba z rôznych krajín niektorí doniesli suveníry a iné veci typické pre jeho krajinu. Časť účastníkov neváhala a zobrala do ruky gitaru a už sa spievali pesničky, ktoré poznal každý. V pondelok sme mali naplánovanú exkurziu jední do Fermentasu a iní do Sicor Biotechu. My sme boli vo Fermentase. Bolo tam veľ mi zaujímavo, pretože táto firma sa zoberá vyrábaním enzýmov, ktoré ľahko rozdelia DNA na časti a ďalej to predávajú vedcom, slúži to na diagnostiku a iné veci. Prednáška bola o tom , že ako riešia farmaceutické spoločnosti, to keď je smrť človeka spôsobená ich liekom. Večer sa hrali vedomostné hry. V utorok ráno hneď po raňajkách nasledovala Maxova prednáška o problémoch Európskej únii. Po obede sme išli najprv na malú prechádzke a tak sme sa presunuli do observatória, v ktorom nám ukázali veľký 80 cm teleskop,  rôzne zo skla vyrobené abstraktné sochy, v múzeu bolo veľa astronomických vzácností, obrazy produkty vyrobené vďaka astronomickým poznatkom a na koniec nám ukázali film o galaxiách vo vesmíre. Po prehliadke sa niektorí odvážlivci vybrali okúpať sa do jazera ale neboli tam dlho pretože začalo pršať a ďalši sa presunuli na hotel. V stredu bola pre nás prichystaná exkurzia do firmy Baltic Opial Disk, kde nám vysvetlili celý princíp výroby CD a DVD diskov. Večer nás čakal národný večer na ktorom sme sa učili tancovať národné tance (veľmi zložité J)jedli sme ich typické jedlá a celý večer nám spríjemňovala atmosféru typická hudba pre Lithuaniu. Nesthli sme skoro ani zaľahnúť a už sme vyrážali na dlhú predlhú cestu ku Baltskému moru. Pri mori bolo nádherne najprv sme boli pozrieť na chránené vtáky potom sme boli pozrieť na mŕtve duny a tak sme sa presunuli ku vysnívanému moru. V piatok sa už celým ovzduším niesla ťažka atmosféra, lebo všetci si boli vedomí toho, že sa končí jeden úžasný kemp ale ešte nás čakala Closing ceremoy, ktorá bola ako celý kemp, dokonalá a tak nasledoval večer plný lúčenia, fotiek ,tancovania...

Tento kemp mi toho dal veľmi veľa. Je krásne spoznávať ľudí z rôznych kultúr, dá sa od nich veľa naučiť. Hlavne organizátori boli veľmi milí ochotní vždy pomôcť a snažili sa zo všetkých síl robiť všetko preto aby sme boli 100% spokojní a myslím, že sa im to aj podarilo. Musela som sa naučiť byť za všetko zodpovedná, všetko robiť bezpečne. Za taký krátky čas sa musí človek naučiť tolerovať iných a prijímať ich takých akými sú. No aj tak najväčšia skúsenosť bol jazyk. V prvé dni to bolo pre mňa, človeka, ktorý ešte nikdy nemal príležitosť komunikovať s ľuďmi s pokročilou angličtinou, veľmi ťažké a pochopila som aké dôležité je poznať jazyk. Pre mňa, spoločenského tvora, to bolo niečo strašné pretože som sa cítila brzdená v mojej celkovej podstate a to len kvôli tomu, že som nevedela jazyk. Myslím, že táto skúsenosť mala u mňa taký veľký rozmer, že sa budem z celej sily snažiť naučiť sa v čo najrýchlejšom čase angličtinu.

Najviac oceňujem celú organizáciu kempu na to, že všetci organizátori mali okolo 24 rokov bolo to prepracované na poslednú minútu. Program bol každý deň zaujímaví a kvalitný. Týmto sa im chcem poďakovať pretože len vďaka nim bol tento kemp taký aký bol. Bolo cítiť, že dobrá atmosféra je medzi organizátormi a tá sa preniesla aj na účastníkov.

Ak by som mohla poradiť budúcim účastníkom, tak by som im chcela povedať, aby sa nezľakli a snažili sa čo najviac komunikovať aj keď im to zo začiatku nepôjde. Tým ktorí jazyk ovládajú odkazujem , aby nasávali veľa od účastníkov pretože sú to veľmi inteligentní a múdri ľudia.

Tento kemp bola moja prvá skúsenosť s komunikáciou v angličtine je to niečo úplne iné ako angličtina v škole a takisto to bola skúsenosť do budúcnosti. Viem aký je jazyk dôležitý pre moju budúcu kariéru a život vôbec.

Ešte raz sa Vám chcem poďakovať za príležitosť zúčastniť sa na tomto letnom kempe.Budem mať zážitok na celý život a vďaka tejto účasti som spoznala množstvo dobrých ľudí a priateľov. Ďakujem Vám  :)