Festival vedy a techniky AMAVET sa tento rok konal po prvýkrát v priestoroch Zimnej jazdiarne Bratislavského hradu v dňoch 10. až 12. novembra 2024. Na tomto prestížnom podujatí sa predstavilo 63 vedeckých projektov, ktoré realizovalo 86 autorov z rôznych škôl a krajov Slovenska. Našu školu reprezentovali žiaci:
O2A - Zuzana Feretová, Tereza Molnárová
O3A - Viktória Onuferová, Juliana Lichvárová
O5A - Natália Mišenková, Ema Polčová, Timotej Kucko
O8A - Dávid Mathia, Jozef Jabczun, Dorota Reguliová
Program festivalu bol bohatý a zahŕňal množstvo aktivít. V nedeľu, prebiehala registrácia účastníkov a príprava projektov v priestoroch Zimnej jazdiarne. Tento čas bol venovaný nielen organizačným povinnostiam, ale aj zoznámeniu sa s prostredím a ostatnými súťažiacimi. Pondelok, 11. novembra, bol súťažným dňom. Slávnostné otvorenie Týždňa vedy a techniky a samotného festivalu AMAVET otváral huslista Filip Jančík. Prihovor pre nájdených vedcov mal pripravený štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Ján Hrinko. Nechýbal už tradičný pozdrav svojim budúcim „kolegom“ od predsedu Slovenskej akadémie vied Pavla Šajgalíka, ktorý sa na súťaž AMAVET-u, najlepších talentovaných vedcov Slovenska, vždy nesmierne teší! Príhovor generálneho riaditeľa Centra vedecko-technických informácií Róberta Gálika zdôraznil význam Týždňa vedy a techniky na Slovensku, ktorého cieľom je popularizovať vedu a prezentovať prácu vedcov verejnosti, ale aj vzbudiť záujem mladých ľudí o štúdium vedeckých a technických smerov, ktoré pomáhajú riešiť globálne problémy a výzvy. Súťažiaci prezentovali svoje projekty 26-člennej hodnotiacej komisii pozostávajúcej z vysokoškolských pedagógov a zástupcov vedeckej obce. Počas dňa mali účastníci možnosť vypočuť si aj inšpiratívne prednášky v rámci bloku Science Talks. Významné osobnosti vedy, ako František Herman a Igor Farkaš, pútavo rozprávali o svojich výskumoch a úspechoch. Naša škola mala možnosť a jedinečnú príležitosť navštíviť Národnú radu Slovenskej republiky. Táto exkurzia nám ponúkla pohľad na priestory, kde sa prijímajú dôležité rozhodnutia pre našu krajinu. Naši žiaci mali možnosť vidieť rokovaciu sálu, dozvedieť sa viac o fungovaní parlamentu a práci našich politikov. Utorok bol záverečným dňom festivalu. Ráno pokračovala prezentácia projektov pre širokú verejnosť, po ktorom nasledovali prednášky zamerané na prípravy na medzinárodné súťaže. Účastníci mali možnosť dozvedieť sa viac o podujatiach ako ISEF 2024, ktorý predstavil aj žiak našej školy Jozef Jabczun, Genius Olympiad 2024 a EUCYS 2024, kde môžu študenti svoje projekty predstaviť aj na medzinárodnej úrovni. Po obede nastala dlho očakávaná chvíľa – vyhlásenie výsledkov a odovzdávanie cien. Tento moment bol plný emócií a radosti, keďže najúspešnejší súťažiaci získali ocenenia a možnosť reprezentovať Slovensko aj v zahraničí.
Naši žiaci opäť získali zaujímavé ceny a neodišli naprázdno. Spoločne sa môžeme tešiť
spolu s nimi z týchto úspechov:
Špeciálna cena odbornej hodnotiacej komisie:
05A - Ema Polčová a Natália Mišenková
Postup na Science-Expo 2025 v Bruseli
05A - Timotej Kucko
O8A - Dorota Reguliová
Postup na Expo-Sciences International 2025, Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty:
O8A - Jozef Jabczun
Na záver chceme poďakovať pani učiteľkám: RNDr. Miriam Feretovej, RNDr. Bibiane Melegovej za pomoc. Veľká vďaka patrí všetkým vedeckým inštitúciám a vedeckým ústavom, firmám, ktoré spolupracovali s našimi študentami.
Dojmy niektorých z nich:
„Bolo to skvelé – veľmi som si to užila. Aj keď sme nepostúpili, vôbec to neľutujem, pretože som tam spoznala úžasných ľudí a zažila veľa zábavy. Dúfam, že budúci rok bude ešte lepší!“(Tereza Molnárová)
„Bolo to opäť veľmi príjemné a zábavné, ako vždy. Porotcovia boli mimoriadne milí." (Zuzana Feretová)
„Festival vedy a techniky 2024 pre mňa nebol len vedeckou súťažou, ale aj výletom, na ktorom som mohla načerpať množstvo skúseností a inšpirácií na tvorbu ďalších projektov. Každému túto súťaž odporúčam vyskúšať, pretože práve tam získavame skúsenosti, ktoré inde získať nevieme.” (Juliana Lichvárová)
„Z Festivalu vedy a techniky si odnášam množstvo pozitívnych zážitkov, nových skúseností a cenných odborných rád. Inšpirovali ma aj projekty z ďalších súťaží a príbehy ich účastníkov z celosvetových podujatí. Dúfam, že sa stretneme aj na budúci rok.” (Viktória Onuferová)
„Po roku opäť som spolu s Natáliou mohla prezentovať projekt na tomto festivale. Bola to skvelá skúsenosť plná zážitkov a stretnutí s inšpiratívnymi ľuďmi. Nielen účasť na festivale, ale aj príprava projektu a výskum v laboratóriách Katedry mikrobiológie UPJŠ v Košiciach mi priniesli mnoho cenných skúseností pre projekt i ďalšie štúdium. Ďakujem AMAVET-u a pani učiteľke Feretovej za podporu a príležitosť rozvíjať to, čo nás baví a napĺňa.” (Ema Polčová)
„Účasť na Festivale vedy a techniky v Bratislave pre mňa bola obrovským prínosom. Priniesla mi množstvo nových zážitkov, priateľstiev a zábavy, ale aj chvíle stresu. Mali sme možnosť predstaviť svoje projekty pred odbornou komisiou, ktorá nám poskytla cenné rady a podnety, ako na našich nápadoch ďalej pracovať. Konkurencia bola veľmi silná, čo ukazuje, že mladým na budúcnosti Slovenska skutočne záleží.” (Natália Mišenková)
„Srdečné poďakovanie patri FVaT AMAVET za možnosť zúčastniť sa na tomto podujatí, ktoré mi otvorilo dvere k novým poznatkom a skúsenostiam. Ďakujem aj za spoluprácu s odborníkmi, ktorí mi pomáhali počas celej cesty, rovnako ako aj za spoluprácu s firmou Nest s.r.o., ktorá mi pomáhala realizovať moje nápady. Moja najväčšia vďaku však patrí mojej učiteľke Miriam Feretovej, ktorá ma viedla a pomáhala prekonať každú výzvu. Ďakujem aj všetkým spolusúťažiacim, ktorí spríjemňovali túto cestu. Bola to super partia, ktorá sa podporovala aj zasmiala. Bolo to nezabudnuteľné dobrodružstvo.” (Timotej
Kucko)
„Aj keď som nepostúpil ďalej, táto skúsenosť z celoštátneho kola FVAT bola jednoznačne obohacujúca. Bolo fascinujúce vidieť rozmanité projekty a spoznať ľudí, ktorí majú podobné nadšenie pre vedu a výskum. Na jednej strane som cítil sklamanie, že projekt nezískal umiestnenie, no na strane druhej som odchádzal s množstvom cenných rád a podnetov, ktoré mi ukázali, kde môžem ešte svoj výskum vylepšiť a rozšíriť. Všetkým ostatným účastníkom prajem veľa šťastia a energie na ich ďalších projektoch!" (David Mathia)
„Prezentovať môj projekt na Festivale vedy a techniky 2024 na Bratislavskom hrade bolo nezabudnuteľným zážitkom, keďže víťazstvo pre mňa bolo nesmierne odmeňujúce. Cítim, že toto ocenenie je uznaním potenciálu mojej práce prispieť k zlepšeniu životného prostredia u nás na Slovensku aj vo svete, a som nadšený, že mám možnosť predstaviť svoj projekt na medzinárodnej scéne v Abú Zabí.” (Jozef Jabczun)
„Tento rok bol plný napätia a stresu, no najmä pocitov vďačnosti, pretože bol mojím posledným v tejto fáze. Som veľmi rada, že som po roku opäť mohla vidieť známe tváre a spoznať aj mnohé nové. V trochu netradičnom prostredí, kde sa zhromaždilo množstvo zaujímavých projektov, som znova našla inšpiráciu na ďalší výskum. Je úžasné vidieť nadšenie mladých ľudí z rôznych oblastí, ktoré ma motivuje pokračovať ďalej.” (Dorota Reguliová)
Poďakovanie patrí aj dobrovoľníkovi Matejovi Kmecovi za pomoc s organizáciou podujatia. Všetci žiaci sú členmi Amavet klubu 957 pôsobiacom na našej škole.
Timotej Kucko