Do fotogalérie bol pridaný nový album Cezhraničný projekt Dedičstvo Cyrila a Metoda.
Na počiatku bola na našej škole myšlienka oživiť dedičstvo Cyrila a Metoda a tá myšlienka bola u mňa a tá myšlienka v spolupráci s priateľmi rozkvitla, stala sa hmatateľnou.
Ⱃⰹⱈⰰⱃⰴ Ⰾⰹⱂⱅⰰⰽ
Rovnako ako dom postavený na skale so solídnym, pevným základom dáva predpoklady krajšej prítomnosti aj budúcnosti v ňom, projekt spoznávania cyrilo-metodského dedičstva musí stáť na poctivo pripravenom a osvojenom. Prehlbuje a rozširuje poznanie toho, čo štandardne konkretizuje obsah vzdelávania na našich stredných školách a lepšie spája poznatky do uceleného systému. Na hodinách UMK a KNB v sexte a septime gymnázia či v historickom krúžku venujeme edukácii v tejto téme priestor navyše, napríklad cez workshop umeleckého vyjadrenia svojho mena v hlaholike. Tvorivo pracujeme, plánujeme a uskutočňujeme. To, čo potom prirodzene naberie najviac na výraze, je, keď pripravení zbalíme kufre a ideme mapovať a upevňovať obsah do terénu. A takto sme už minulý školský rok navštívili a spoznávali miesta, kde Cyril a Metod, respektíve ich žiaci, zanechali v strednej Európe prvú aj najsilnejšiu stopu: moravský Velehrad, chorvátsky Krk. Tento školský rok sme základy nášho domu stavaného na skale opätovnou návštevou ostrova Krk upevnili. Aj podpísaním Memoranda o spolupráci a priateľstve so zahraničnou inštitúciou. Pravou rukou mi počas piatich dní v Chorvátsku boli kolega Radoslav Vargovčík a riaditeľ našej školy Marcel Tkáč. A rovnako viacerí zúčastnení študenti.
Deň prvý: Našou prvou zastávkou, aktivitou na najväčšom chorvátskom ostrove, bola symbolicky návšteva starej rímskej osady Fulfinum Mirine s benediktínskym opátstvom sv. Mikuláša. Sprievodné slovo k historickej lokalite hneď na začiatku krásne dopĺňal východ slnka. Centrum mesta Omišalj s jeho hlaholskou tradíciou nám priblížil miestny dekan Anton Bozanovič. Prešli sme pýchu druhého najstaršieho osídlenia na ostrove a po krátkom presune autobusom nastal čas ubytovať sa. Pomohlo nám trocha oddychu z únavy z nočného cestovania a potom už nasledovalo zoznámenie sa s pôvodne rybárskou osadou Baška, ktorá nás mala po dobu piatich dní milo hostiť .
Deň druhý: Exkurzia v tento deň prebiehala vo „forme“ branného účelového cvičenia. V mestečku Baška a jeho satelitnej časti Jurandvor sme boli aktívni turisticky a topograficky. Idylickou krajinou a malebnými uličkami sme vyhľadávali, spoznávali do teréne umiestnené znaky hlaholiky, ktoré vytvorili miestni sochári. Žiaci mali možnosť odfotografovať sa pri jednom z 34 znakov. Prestávky v aktivite sme si urobili dve. Prvá bola pri kostole sv. Lucie, v ktorom je možnosť vidieť okrem iného Baščanskú dosku. Ide o kamennú dosku, do ktorej je vytesaný najstarší objavený text v hlaholike. Artefakt patrí k pilierom chorvátskej slovanskej identity. Druhým miestom pre pozastavenie sa bola mariánska svätyňa nad obcou Batomalj. Znaky hlaholiky, ktoré nelemovali našu spoločnú cestu sme následne dohľadali v skupinkách. Prešli sme, samozrejme, všetky, čo dokladuje aj vytvorená mozaika vo fotodokumentácii.
Deň tretí: Počas tohto dňa sme toho mali v pláne najviac. Už sme boli oddýchnutí z dlhej cesty zo Slovenska, aj adaptovaní. V raných hodinách sme vystúpili pred Strednou školou kráľa Zvonimíra v meste Krk, kde sme prišli odprezentovať našu krajinu, našu školu a región a, predovšetkým, nadviazať priateľstvo s domácimi študentmi. Naše aktivity sa počas dopoludnia prelínali s ich, zaiste sme ich očarili napríklad ľudovým tancom z nášho regiónu či osobnými darmi. Účastníci kvízu z radov študentov dostali slovenské tradičné perníky ( aj horalky J), pani riaditeľke sme odovzdali kópiu najstaršieho textu v hlaholike na Slovensku – Hlohovské hlaholské listy. Po podpísaní Memoranda o spolupráci pani riaditeľkou školy Marijan Gordija a naším pánom riaditeľom Marcelom Tkáčom a slávnostnom obede, sme sa spolu vybrali do historického centra mesta, v ktorom sme si v katedrále od lektora Franjo Velčič vypočuli históriu chrámu a hlaholiky.
Popoludnie a podvečer sme mali vyhradení pre návštevu nádhernej Rijeky. Žiaci našej školy mali v pobočke Matice Slovenskej pri slávnostnom otvorení Literárno-výtvarnej akcie (ktorá v Rijeke v dňoch piatok-sobota prebiehala) možnosť odprezentovať to, čo mali nacvičené zo sveta ľudových tancov a spevov. Pocítili sme medzi rodákmi clivotu aj radosť, že sme tam. Organizačný kolektív na čele s Miroslavov Gržinič nás štedro pohostil. Večer samotný sme už so študentmi spoznávali historické centrum tretieho najväčšieho chorvátskeho mesta.
Deň štvrtý a piaty: Po troch pracovný dňoch prišiel na rad víkend a oddych. Relaxačná súčasť akcie. V sobotu večer sme si spríjemnili prechádzkou ku kostolu Jána Krstiteľa, ktorý sa týči nad Baškou. Tú sme si pozreli zhora v nočnej perspektíve, ale ináč bol víkend určený pre pláž. Tá už nebola nahustená dovolenkujúcimi, teplota mora aj ovzdušia bola sviežo septembrová, a to všetko pod dohľadom usmievajúceho sa slniečka...
Cesta autobusom späť na Slovensko bola úmorná, ale s vedomím množstva pozitívnych zážitkov.
Priestor pre respondentov:
„Školská exkurzia v Chorvátsku! Dokonalosť sama o sebe J. Keď k tomu ešte prirátate skvelých ľudí, výlety po ostrove a zábavu pri mori... Skrátka, nezabudnuteľný zážitok. Ďakujem, že som toho mohla byť súčasťou.“
Julka
„Bol to výlet plný spoznávania histórie, kultúry a príjemného oddychu. Navštívili sme mnoho nádherných miest, ktoré navždy zostanú v mojej pamäti. Ďakujem za možnosť zažiť to.“
Veronika
„Táto týždňová exkurzia bola obohacujúca pre mňa po všetkých stránkach. Duchovnej, relaxačnej, vedomostnej. Malo to super vyvážený, náučný program, ktorý sa prelínal s relaxom. Navštívili sme mnoho pamiatok, ktoré boli hlboko spojené s nami a našimi predkami C a M. Aj napriek cudzej krajine som sa stále cítil ako vo vlasti.“
Marko
„Pobyt v Chorvátsku bol príjemným spestrením prvého mesiaca tohto školského roka. Spoznávali sme nie len okolité krásy, ale zároveň sme sa snažili aj budovať kolektív ako taký.
(PS: Vďaka pánovi riaditeľovi, ktorý aj napriek bolesti chrbta šiel na prechádzku, aby motivoval spolužiačku.)“
Kristína
„Exkurzia „po stopách hlaholiky“ bola spojená s oddychom pri mori, návštevou mnohých pamiatok v známych mestách na ostrove Krk a návštevou školy v meste Krk. Bol to úžasný zážitok vidieť zaujímavé veci a získať nové skúsenosti ale aj spoznať nových ľudí.“
Marek
„Perfektný balans oddychu, objavovania a zábavy. Som veľmi rád, že som bol súčasťou a bez váhania by som šiel znova. Ďakujem pán učiteľ.“
Filip
„Exkurzia do Chorvátska na ostrov Krk bola úžasným zážitkom. Na tomto výlete som spoznal históriu jazyka hlaholika a bližšie som spoznal jej zakladateľov Cyrila a Metoda. Na zájazde sme vytvorili úžasnú partiu a zažili spolu veľa chvíľ hodných spomenutia.“
Jakub
„Vďaka tomuto „ zájazdu“ som sa dopočul a následne dozvedel viac o starom písme – hlaholike. Prekvapilo ma, že na veľa starých domoch, hroboch a kostoloch boli ešte zachované tieto znaky. Dúfam, že sa ešte v budúcnosti naskytne príležitosť opäť navštíviť toto miesto.“
Dávid
„Exkurzia bola okrem zaujímavých miest, ktoré sme navštívili, obohatená aj o prvok samostatnosti. Práve pri spoločnom varení obedov, organizovaní si voľného času a plnení si povinností sme sa naučili spolu vychádzať ako jednotlivé izby, triedy, aj celý školský kolektív. V spojení s jedinečným miestom plným príležitostí sa nám podarilo zažiť množstvo zážitkov na ktoré budem ešte dlho spomínať.“
Martin
„Táto exkurzia sa mi páčila, aj ma niečomu novému naučila. Okrem zážitkov som si z nej odniesol aj nové skúsenosti, nový pohľad na Chorvátsko. Taktiež som zistil niečo aj o potrebe dostatočného množstva spánku a prečo je dôležité vedieť dobre plávať.“
Marek
„Z mojej strany to bolo veľmi pozitívne prežitých päť dní. Napriek tomu, že program bol veľmi nabitý, mal som aj tak veľa voľného času na to, aby som preskúmal mesto v ktorom sme boli ubytovaní. Ak by to bolo možné, určite by som išiel ešte raz.“
Adam
„Príjemne ma prekvapilo nádherné prostredie a hlavne nezabudnuteľné západy slnka s výhľadom na more. Páčil sa mi vzťah miestnych ľudí k hlaholike, ako aj ich prívetivosť – najmä jedného čašníka, ktorý bol pár rokov na Slovensku a vždy nám porozprával svoje veselé príhody. Bol to príjemný relax a nádherný výlet, na ktorý nezabudneme.“
Anna
„Prostredie bolo očarujúce, viem si predstaviť tráviť tam čas nie len počas leta. Počasie sa udržalo tak akurát a pohľad na more a kúpanie sa v ňom bolo na nezaplatenie. Celý dojem z exkurzie v Chorvátsku mi zlepšila aj dobrá partia spolužiakov, s ktorými som zažila krásne chvíle... jediné, čo by som vytkla, bola dĺžka výletu, vydržala by som kľudne aj dlhšie.“
Ema