Novinky

        • Greenfluenceri a energia - naši študenti predstavili ekologické riešenie budúcnosti

        • 25. 6. 2026

        • Dňa 16. júna 2026 sa Šimon Vajda (O6A) a Matej Hlubovič (O6A) zúčastnili slávnostného vyhodnotenia 4. ročníka celoslovenskej súťaže Greenfluenceri a energia, ktoré sa konalo v priestoroch spoločnosti SPP v Bratislave. Na projekte pracovali spolu s Timotejom Kuckom (O6A).

          Súťaž organizuje nezisková organizácia Ekofond SPP s cieľom podporovať mladých ľudí pri hľadaní udržateľných riešení environmentálnych problémov, rozvíjať ich kritické myslenie, tímovú spoluprácu a schopnosť prezentovať svoje nápady širokej verejnosti. Do 4. ročníka sa zapojili desiatky tímov zo základných a stredných škôl z celého Slovenska.

          Naši študenti predstavili projekt BioCleanWater, v ktorom sa zaoberali možnosťou využitia bakteriofágov pri čistení odpadových vôd. Cieľom projektu bolo poukázať na potenciál biologických metód, ktoré by mohli v budúcnosti prispieť k zníženiu potreby energeticky náročných procesov využívaných v čistiarňach odpadových vôd.

          Súťaž prebiehala v kategóriách základných a stredných škôl. O víťazoch rozhodovala odborná porota, pričom verejnosť mala možnosť podporiť jednotlivé projekty hlasovaním. Súčasťou programu bola aj zaujímavá prednáška známeho entomológa Adriána Purkarta o exotickom hmyze, ktorá účastníkom priniesla množstvo nových poznatkov zo sveta prírody.

          Hoci sa projekt BioCleanWater napokon nestal viťazom, samotná účasť vo finále celoslovenskej súťaže predstavuje významný úspech a cennú skúsenosť. Našim študentom ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy, Nadácii E.SK za finančnú podporu projektu. Zároveň ďakujeme všetkým, ktorí náš projekt podporili svojím hlasom a povzbudením počas verejného hlasovania.

           

          M. Feretová

        • Riaditeľské voľno 30.6.2026

        • 25. 6. 2026
        • Z organizačných dôvodov vyhlasuje riaditeľ Katolíckej spojenej školy sv. Mikuláša v Prešove riaditeľské voľno pre žiakov ZŠ sv. Mikuláša a rovnako aj pre žiakov Gymnázia sv. Mikuláša na UTOROK 30.6.2026.

          Posledným dňom šklolského vyučovania je teda pondelok 29.6.2026, kedy žiaci dostanú vysvedčenia. Príchod žiakov do školy je do 8,00 hod. Program pokračuje celoškolskou sv. omšou v priestoroch budovy školy a to o 9,00 hod. Potom pokračujeme v triedach odovzdávaním vysvedčení a hodnotením výchovno-vzdelávacích výsledkov triedy za školský rok 2025/2026. Po skončení idú žiaci na obed a domov na PRÁZDNINY! Činnosť ŠKD sa v pondelok 29.6.2026 z organizačných dôvodov končí už 12,30 hod. Za porozumenie vopred ďakujeme. Pre viacerých našich žiakov prázdniny začínajú MIKItáborom 2026, ktorý bude prebiehať v areáli školy v dňoch 30.6.2026-3.7.2026.

          Všetkým členom školského spoločenstva - žiakom, rodičom a zamestnancom želáme pokojné leto naplnené zmysluplnými aktivitami, ktoré zušľachtia nielen naše telá, ale hlavne duše. Nech aj leto, čas dovoleniek a oddychu, nás robí lepšími a ešte viac zameranými na Ježiša a jeho lásku.

          Požehnané leto všetkým!

        • NAŠA ŠKOLA POMÁHA

        • 23. 6. 2026
        • Do fotogalérie bol pridaný nový album NAŠA ŠKOLA POMÁHA.

          Posolstvo pápeža Leva XIV. : Misia vychádza z lásky, žije v láske a vedie k láske.“ pozvalo malých aj veľkých zapojiť sa do akcie Misijný koláč na pomoc chudobným deťom v misijných krajinách. V roku 2026 pomáhame Peru – krajine pápeža Leva XIV.

           

          Misijné zrnká 1. a 2. stupňa ZŠ s radosťou vyrábali k predaju muffiny z ich obľúbených cukríkov. Aj takéto malé zrieknutie môže zachrániť detský život podľa vzoru Matky Terezy: „Robíme malé veci s veľkou láskou.“

           

          Misijné zrnko sv. Filomény z 3.A, 330. misijné zrnko z 3.B, misijné zrnko sv. Jána Pavla II. z 4.A, misijné zrnko bl. Carla Acutisa z 5.A predávali misijný koláč s veľkou ochotou. K dobrému dielu pridali svoje šikovné ruky malí druháci z 2. B, žiačky 7. A a trieda 8.B.  Poďakovanie za vedenie patrí triednym učiteľkám J. Kmecovej,  Z. Sedlákovej, pani vychovávateľke D. Kostelníkovej,  E. Sninčákovej  a Ľ. Fabianovej.

          Vrúcna vďaka patrí všetkým žiakom, rodičom, pedagógom i nepedagogickým zamestnancom, ktorí finančne podporili misijnú výzvu zakúpením si misijného koláčika. Celková vyzbieraná suma pre deti z Peru je 700 eur.

          Dobrý skutok malých aj veľkých, ich odhodlanie pomáhať núdznym je vyjadrením dobroty a štedrosti sŕdc našich žiakov i učiteľov podľa vzoru patróna školy sv. Mikuláša. Stali sme sa súčasťou pomoci, ktorá prináša nádej a podporu tým, ktorí to najviac potrebujú. Vaša štedrosť zmenila životy.

          Veríme, že aj týmto spôsobom uskutočňujeme Ježišovu výzvu:     

           Blaženejšie je dávať, ako prijímať.“ (SK 20,35)

          V mene núdznych ďakujeme. 

          Koordinátorka

          Judita Kmecová

        • Cezhraničný projekt Kultúrne dedičstvo Cyrila a Metoda

        • 22. 6. 2026
        • Do fotogalérie bol pridaný nový album Cezhraničný projekt Kultúrne dedičstvo Cyrila a Metoda.

          Návšteva priateľov z Prostějova (Zaujímavosti, Zručnosti, Zážitky, Zábava)

           

           

          Pred dvoma rokmi naša škola podpísala s Cyrilometodějským gymnáziom v Prostějove Memorandum o spolupráci, ktoré už prinieslo niekoľko vzájomných stretnutí a aktivít.
          A príbeh pokračuje…po marcovej spoločnej lyžovačke v Ždiari prišli naši priatelia z Prostějova v mesiaci jún za nami priamo do Prešova. Počas nášho pobytu s českými študentmi sme zažili mnoho zaujímavých výletov a aktivít.

          Prvý deň sme im ukázali naše mesto Prešov, kde sme si prezreli Konkatedrálu sv. Mikuláša spojenú s výstupom na vežu. Potom sme navštívili aj Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa a dozvedeli sa viac o jeho histórii a tradíciách gréckokatolíckej Cirkvi na Slovensku. Po prehliadkach sme si oddýchli v nákupnom centre, kde sme mali čas na občerstvenie a společné rozhovory.
          Na ďalší deň nám študenti predviedli divadlelné predstavenie vo francúžštine, kde nám ukázali svoje herecké výkony a jazykové schopnosti. A po spoločnom obede…..presun na kúpalisko v Lipanoch, kde sa to nieslo v znamení smiechu, dobrej nálady a zábavy. Potom ešte spoločná prehliadka pútnickeho miesta Ľutina a návrat do Prešova.

          A prišiel posledný deň, kedy sme ešte spoločne navštívili Solivar - Múzeum soli. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí o ťažbe soli v minulosti a jej význame pre život ľudí. Prehliadka bola veľmi pútavá a obohatila vedomosti nás všetkých.

          Počas celého pobytu sme mali možnosť sa lepšie spoznať so všetkými študentmi a vytvoriť si nové priateľstvá. Výmenný pobyt nám priniesol množstvo nezabudnuteľných zážitkov, cenných skúseností a hlavne príjemných spomienok, ktoré šírime ďalej. Veríme, že toto partnerstvo bude mať pokračovanie ešte mnoho a mnoho rokov.

          Katarína Tkáčová

           

          Výběr poděkování od vyučující a studentů divadelní skupiny:

          „Se skupinou studentů Cyrilometodějského gymnázia, základní a mateřské školy V Prostějově jsem se v pondělí vydali za hranice do slovenského Prešova, kde jsme navázali na přátelské vztahy se studenty Katolické spojené školy sv. Mikuláše. Domů jsem se vrátili plni nadšení a krásných zážitků. Pestrý program, který propojil kulturu, historii, vzdělávání i zábavu, předčil naše očekávání a všichni jsme si pobyt nesmírně užili. Velké poděkování patří šarmantním studentkám, které nás po celou dobu doprovázely, úžasné a milé paní učitelce Dance Kuchárové, která pro nás připravila skvělé aktivity během dopoledního vyučování, a panu učiteli Richardu Liptákovi za perfektní organizaci, zajímavý program, vřelé přijetí a také za pekáč plný lahodných domácích buchet.

          Těšíme se, že budeme i nadále prohlubovat naše česko-slovenské přátelství a že nás v budoucnu čeká spousta společných projektů, setkání a nových zážitků.“

          Jana Chammas, vyučující francouzského jazyka na CMG

           

           

          „Jsem moc ráda, že jsem se mohla setkat s novými lidmi a poznat nové prostředí. Program byl velmi zajímavý, moc jsem si ho užila a odnesla jsem si z něj spoustu nových zážitků.“

          Nikol P., studentka kvinty CMG

           

          „Bylo to super. Mám spoustu nových zážitků se spolužáky i s holkama se Slovenska. A jsem moc ráda, že jsem měla možnost jet.“

          Valérie, studentka kvinty CMG

           

          „Jsem velmi ráda, že jsme se mohli s naší skupinou do Prešova podívat, poznat úžasné lidi a zajímavá místa. Příjemné prostředí mi dodalo mnoho energie a nespočet zážitků.“

          Nikola O. , studentka kvinty CMG

           

          „Zájezd do Prešova byl výborný a moc jsem si ho užil. Sblížil jsem se s lidmi z naší divadelní skupinky a zažil velkou spoustu skvělých a nezapomenutelných zážitků.“

          Vojta, student kvarty CMG

        • Úspešné pokračovanie IQ olympiády.

        • 15. 6. 2026
        • Odváž sa používať vlastný rozum

          Immanuel Kant

           

           

          240 najúspešnejších riešiteľov zo všetkých regiónov Slovenska si zmeralo svoje sily na regionálnych kolách. Pre východný región to bolo 15.5.2026 v Košiciach. Do tohto kola postúpili traja naši finalisti. Medzi nimi aj študentka z 04 A Dorotka Mojzešová.
               Nedala sa zahanbiť ani na regionálnom kole, kde so 60 ďalšími najlepšími riešiteľmi  sa prebojovala až na celoslovenské kolo, ktoré sa uskutočnilo 8.júna 2026 v Lučenci, v priestoroch historickej Radnice a Synagógy.

          Za výbornú reprezentáciu našej školy Dorotke ďakujeme a prajeme jej ešte veľa úspechov.

        • 1. miesto v celoslovenskej súťaži Zodpovedný influencer

        • 15. 6. 2026
        • Do fotogalérie bol pridaný nový album 1. miesto v celoslovenskej súťaži Zodpovedný influencer.

          Veľký úspech môžu dosiahnuť aj mladší žiaci, ak majú chuť a nápad. Dôkazom toho je aj výhra v súťaži Zodpovedný influencer, do ktorej sa zapojili naši žiaci Dávid Marton z primy A a Tomáš Opočenský zo 6.B. Natočili video, ktoré Mediálna rada SR vybrala ako víťazné. Odmenou im bola účasť na inšpiratívnych workshopoch v Trnave, kde im odborníci z oblastí mediálnej práce odovzdávali rady a skúsenosti.

          Chlapcom blahoželáme a prajeme veľa elánu do ďalších aktivít.

        • Slávnostné podujatie spojené s morálnym oceňovaním žiakov

        • 15. 6. 2026
        • Dňa 4.6. 2026 boli naši žiaci Noemi Daňová P9A, Laura Drimáková O4A, Margita Pribulová O6A a Martin Mikloš O6A na pôde Košickej arcidiecézy v kostole Ducha Svätého v Košiciach slávnostne ocenení za:• reprezentáciu školy• mimoriadne študijné úspechy• angažovanosť v školskom roku 2025/2026Súčasťou ocenenia bola aj svätá omša, ktorú slávnostne celebroval otec biskup Mons. Doc. PhDr. PsLic. Marek Forgáč PhD. Slávnostný príhovor a ocenenie viedla riaditeľka školského úradu Košickej arcidiecézy pani RNDr. Adriana Barlová.Za Noemi Daňovú a Martina Mikloša si v zastúpení menovaných prevzali ceny zákonní zástupcovia.Blahoželáme všetkým oceneným za ich usilovnú prácu, reprezentáciu školy, rozvíjanie talentov, ktoré dostali a zároveň všetkým oceneným žiakom prajeme veľa nových úspechov nielen v štúdiu, ale aj v ich osobnom živote.

        • Prvé miesto na turnaji „Vráťme deti na ihriská“

        • 14. 6. 2026
        • Do fotogalérie bol pridaný nový album Prvé miesto na turnaji „Vráťme deti na ihriská“.

          Počas prvého júnového víkendu sa v Tatran futbal aréne uskutočnila akcia s názvom Vráťme deti na ihriská, súčasťou ktorej bol aj turnaj žiakov U11 a U8. Rovesníci z prešovských škôl  si zmerali sily vo vzájomnom zápolení, pričom medzi nimi nechýbali ani žiaci Spojenej katolíckej školy sv. Mikuláša. A nie len že sa žiaci našej školy tohto futbalového merania síl zúčastnili, oni ho aj vyhrali!

          Blahoželáme šikovným chlapcom a dievčatám z tried 5.A, 5. B a 5.C

        • Prvé miesto z celoslovenskej súťaže Festival 4 živlov putuje na naše gymnázium

        • 13. 6. 2026
        • Aj tento rok sa v dňoch 11. – 12. júna 2026 konal už 9. ročník celoslovenského Festivalu štyroch živlov v Zážitkovom centre vedy Aurelium v Bratislave. Festival je určený mladým bádateľom do 15 rokov a poskytuje priestor na prezentáciu vlastných vedeckých projektov, výmenu skúseností i získavanie nových inšpirácií.

          Nášmu gymnáziu robili skvelú reklamu štyri študentky z triedy kvarta A – Amália Štvartáková, Viktória Hasarová, Mária Marcinčinová a Ema Platková, ktoré sa medzi desiatkami talentovaných účastníkov rozhodne nestratili.

          Pobyt v Bratislave nebol len o súťažení. Už počas prvého dňa sme spoznali historické centrum hlavného mesta počas jazdy turistickým vláčikom Prešporáčikom. Navštívili sme aj záhrady Bratislavského hradu a večer sme strávili spoločným programom, ktorý prispel k príjemnej atmosfére celého podujatia.

          Druhý deň festivalu patril predovšetkým vede. Okrem obhajoby projektov sme si mohli prezrieť interaktívne fyzikálne a vedecké expozície v Aureliu. Najdôležitejšou časťou programu však bola prezentácia projektov pred 24-člennou odbornou hodnotiacou komisiou zloženou z vedcov a vysokoškolských pedagógov. Členovia poroty poskytli súťažiacim cenné rady a spätnú väzbu, ktoré im môžu pomôcť v ďalšom rozvíjaní ich vedeckého nadšenia a motivovať ich na ceste za vlastnými snami.

          V kategórii 2. stupňa základných škôl (6. – 9. ročník) súťažilo spolu 55 projektov z celého Slovenska. O to väčší úspech dosiahli naše študentky Amália Štvartáková a Viktória Hasarová, ktoré získali 1. miesto s projektom:

          „Neviditeľné nanočastice striebra a ich viditeľný vplyv na klíčenie a rast rastlín.“

          Výborný výkon podali aj Mária Marcinčinová a Ema Platková, ktoré úspešne reprezentovali školu s projektom:

          „Porovnanie glykemickej odpovede po konzumácii rôznych druhov chleba.“

          Aj v kategórii 1. stupňa ZŠ bolo prezentovaných viacero zaujímavých projektov, čo potvrdzuje rastúci záujem mladých ľudí o vedu a výskum.

          Po dopoludňajšom programe nasledovala skvelá „Hodinka s kúzelnou fyzikou“, počas ktorej si účastníci mohli vyskúšať množstvo jednoduchých, no veľmi zaujímavých experimentov a presvedčiť sa, že veda môže byť zároveň poučná aj zábavná.

          Dojmy našich súťažiacich

          Viktória Hasarová:
          „Festival štyroch živlov bol pre mňa výnimočný aj tým, že to bol môj posledný ročník v tejto vekovej kategórii. Najviac sa mi páčila atmosféra plná nadšených mladých ľudí, ktorí sa nebáli prezentovať svoje nápady a výsledky vlastného výskumu. Veľmi si vážim všetko, čo som sa počas rokov na festivale naučila – od prezentačných zručností až po nové pohľady na vedeckú prácu. Hoci sa s touto súťažou lúčim, určite nekončím s vedou. Teším sa na ďalšie výzvy a vedecké súťaže už v kategórii stredných škôl.“

          Amália Štvartáková:
          „Keďže som bola na Festivale štyroch živlov prvýkrát, mala som spočiatku veľa obáv. Veľmi ma však prekvapilo, akí priateľskí a ochotní boli všetci účastníci aj porotcovia. Najviac sa mi páčili obhajoby projektov, počas ktorých sme si mohli vypočuť množstvo zaujímavých nápadov a navzájom sa inšpirovať. Som vďačná za podporu učiteľa, blízkych a všetkých, ktorí nám verili. Tento zážitok mi dodal viac odvahy veriť si a určite by som festival odporučila každému, kto sa zaujíma o vedu a výskum.“

          Mária Marcinčinová:
          „Festival sa mi veľmi páčil, pretože som získala veľa nových skúseností, zážitkov a priateľstiev. Nadchlo ma, koľko rôznych tém a nápadov dokázali mladí ľudia spracovať do kvalitných projektov. Veľmi ma bavilo spoznávať účastníkov z rôznych kútov Slovenska a vymieňať si s nimi skúsenosti. Program bol pestrý, zaujímavý a motivoval ma pokračovať v objavovaní a skúšaní nových vecí.“

          Ema Platková:
          „Hoci sme tentoraz nezískali ocenenie, vôbec to nevnímam ako neúspech. Teší ma, že som sa naučila veľa nového a mohla sa posunúť ďalej. Najviac sa mi páčilo, že sa počas celého festivalu stále niečo dialo – od prezentácií projektov až po zábavné experimenty a sprievodný program. Spoznala som veľa nových kamarátov, ktorí majú podobné záujmy, a odniesla som si množstvo krásnych spomienok a motiváciu pokračovať v tom, čo ma baví.“

          Na záver by sme chceli úprimne poďakovať našej triednej učiteľke RNDr. Miriam Feretovej, ktorá nás počas celej prípravy odborne usmerňovala, povzbudzovala a venovala nám svoj čas aj energiu. Vďaka jej trpezlivosti, cenným radám a neustálej podpore sme mohli rozvíjať naše nápady a prezentovať výsledky našej práce na celoslovenskej úrovni.

          Poďakovanie patrí aj Mgr. Jane Tkáčovej za pomoc v chemickom laboratóriu, AMAVET klubu 957, ktorý nám umožnil zažiť dva dni plné vedy, nových skúseností, priateľstiev a nezabudnuteľných zážitkov.

          Z festivalu si neodnášame len diplomy a ocenenia, ale predovšetkým nové vedomosti, inšpiráciu, väčšiu sebadôveru a motiváciu pokračovať v objavovaní sveta okolo nás. Veríme, že aj tento úspech povzbudí ďalších žiakov nášho gymnázia, aby sa nebáli pýtať, skúmať a meniť svoje nápady na skutočnosť.

           

          A.Štvartáková a M. Marcinčinová (04A)

        • Beseda s cestovateľkou Jankou Hajduk

        • 10. 6. 2026
        • Na našej škole sme v utorok 9. 6. 2026 privítali našu bývalú absolventku Janku Hajduk. Janka je dnes okrem iného aj cestovateľkou a influencerkou (janka.hajduk_posvete).  Podelila sa so žiakmi o svoje skúsenosti zo štúdia, života a cestovania v zahraničí. Počas zaujímavej besedy hovorila o tom, aké dôležité je učiť sa cudzie jazyky, pretože otvárajú dvere k novým príležitostiam, priateľstvám a zážitkom.Žiakov povzbudila, aby sa nebáli využiť možnosti štúdia v zahraničí a spoznávať nové krajiny a kultúry. Zároveň porozprávala o cestovaní so svojou rodinou a štyrmi deťmi, pričom ukázala, že objavovať svet je možné aj s deťmi a že spoločné cestovanie prináša množstvo nezabudnuteľných zážitkov.Ďakujeme Janke Hajduk za inšpiratívne stretnutie a množstvo podnetov do budúcnosti. Rovnako ďakujeme aj Rodičovskému združeniu za podporu tohto podujatia.

        • Hráme sa po francúzsky

        • 10. 6. 2026
        • Do fotogalérie bol pridaný nový album Hráme sa po francúzsky.

          Aj v máji a júni nás obohatili svojou návštevou francúzsky lektori: Cynthia a Yechan. Žiaci Základnej školy aj gymnázia mali možnosť na hodinách francúzštiny precvičovať svoje znalosti z francúzskeho jazyka prostredníctvom hier a interaktívnych aktivít šitými im na mieru. Hodiny boli veľmi veselé, živé a náučné. Ďakujeme Rodičovskému združeniu za zaplatenie honoráru pre oboch lektorom a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu v budúcom školskom roku.

          Kuchárová Daniela a Margitová Mária  

        • Šimon Vajda reprezentuje Slovensko na GENIUS Olympiad 2026

        • 9. 6. 2026
        • Náš žiak Šimon Vajda z triedy 06A sa v týchto dňoch zúčastňuje prestížnej medzinárodnej súťaže GENIUS Olympiad v USA, kde reprezentuje nielen našu školu, ale aj mesto Prešov a Slovensko.

          Súťaž patrí medzi najvýznamnejšie environmentálne a vedecké olympiády na svete. Tento rok sa jej zúčastňuje viac než 1000 študentov z viac ako 60 krajín sveta, pričom konkurencia je mimoriadne silná. Projekty pokrývajú široké spektrum oblastí – od vedy a technológií až po umenie či podnikanie.

          Osobitné poďakovanie patrí aj spoluautorovi projektu Timotejovi Kuckovi.

          Držíme palce a veríme, že si Šimon odnesie nielen cenné skúsenosti, ale aj úspech v medzinárodnej konkurencii!

        • Erasmus+ na Sicílii

        • 4. 6. 2026
        • Do fotogalérie bol pridaný nový album Erasmus+ na Sicílii.

          Nie každý školský projekt končí známkou v žiackej knižke. Niekedy sa za usilovnú prácu na celoročnom projekte dostaví odmena v podobe dobrodružstva, na ktoré sa nezabúda celý život. Presne tak to bolo aj v prípade štrnástich žiakov našej školy, ktorí sa v dňoch 22. mája až 2. júna 2026 zúčastnili mobility programu Erasmus+ v partnerskej škole Liceo Statale Classico Linguistico B. Secusio v Caltagirone na Sicílii. Na cestu sa vydali Soňa Dvoriaková, Nela Chovancová, Sára Sabolová, Ester Semanová, Tamara Feketeová, Kamila Medvecová, Tomáš Opočenský, Nina Pecuchová, Zuzana Pomikalová, Richard Stano, Lucia Tomaščínová, Milan Fekete, Emma Maňová a Ján Zborovjan Po ich boku stáli počas celej cesty učiteľky Zlacká, Kohutová a Medoňová, ktoré dohliadali na program, bezpečnosť, dobrú náladu a občas aj na to, aby sa niektorí cestovatelia stihli vrátiť z prestávky skôr, ako autobus odíde.

          Assisi. Niektorí sa možno pýtali, prečo sme si vybrali autobus, keď lietadlá lietajú rýchlejšie. Odpoveď je jednoduchá – chceli sme, aby naši žiaci videli kus Európy, a nie len letiskové haly. A podarilo sa. Prvou zastávkou bolo Assisi, mesto sv. Františka, patróna ekológie. Tento rok navyše pápež Lev XIV. vyhlásil Rok svätého Františka, takže návšteva mala aj symbolický rozmer. Keďže na našej škole si triedy vyberajú svojich patrónov, nezostali sme len pri návšteve baziliky s hrobom sv. Františka. Pozdravili sme aj sv. Kláru a sv. Carla Acutisa a poprosili ich o príhovor za našich spolužiakov, učiteľov i celú školu. Večernú svätú omšu sme prežili v Bazilike Panny Márie Anjelskej pri Porciunkule. Po druhej noci v autobuse nás už čakal trajekt a vytúžená Sicília.

          Taormina, more a odvážlivci po kolená. Pred príchodom do Caltagirone sme navštívili nádhernú Taorminu. Lanovka nás vyviezla do historického centra, z rímskeho amfiteátru sa otvárali výhľady ako z pohľadnice nielen na Etnu. Keďže more bolo doslova na dosah ruky, zamierili sme aj na pláž. Niektorí sa uspokojili s fotografiou, iní si namočili nohy pri zbieraní kamienkov. A tí najodvážnejší? Tí sa odvážili až po kolená.

          Caltagirone – mesto, kde sa človek cíti ako doma. Večer nás privítalo Caltagirone, ktoré sa na päť dní stalo naším druhým domovom. A nebolo to len zdvorilostné privítanie. V internáte INPS sa o nás starali tak dobre, že odchod bol nakoniec oveľa ťažší, než príchod. Strava bola výborná a porcie štedré. Možnosť pridať si najčastejšie využívali chlapci, ale ani dievčatá rozhodne nezaostávali. Sicília jednoducho vie, ako si získať srdce návštevníkov – často cez žalúdok.

          Slovensko na sicílsky spôsob. Prvý deň v škole sme začali veľkolepo. Naši žiaci predstavili kultúrny program plný slovenských ľudových piesní a tancov. Dievčatá zažiarili v krojoch a po vystúpení nasledoval zaslúžený potlesk. Keď sme navyše talianskych hostiteľov pohostili slovenskými koláčikmi a sladkosťami, aplauz bol ešte hlasnejší. Počas nasledujúcich troch dní sa naši žiaci aj učiteľky zapájali do vyučovania. Navštívili hodiny telesnej výchovy, fyziky, matematiky, umenia, latinčiny aj ďalších predmetov. Predstavili krásy Slovenska, výsledky svojich projektov a zároveň spoznali obdobné práce talianskych spolužiakov. Vyučovanie prebiehalo v angličtine, no naši žiaci si odniesli aj niekoľko talianskych slovíčok. A nielen to – miestni ich zasvätili aj do tajov sicílskeho dialektu. Od prvého dňa vznikali nové priateľstvá, ktoré, dúfame, neskončia len pri „lajkoch“ a sledovaní príspevkov na Instagrame.

          Keď sa z ekológov stanú hrnčiari. Caltagirone je známe po celom Taliansku ako mesto keramiky. Naša partnerská škola spája gymnaziálne vzdelávanie s umeleckými odbormi zameranými práve na keramickú tvorbu. Jedno popoludnie sme preto strávili v dielni miestneho hrnčiarskeho majstra. Prvé minúty boli plné rešpektu a miernej paniky, no napokon sa každému podarilo vytvoriť vlastnú keramickú píšťalku. Po vypálení by mali tieto malé umelecké diela doputovať až k nám na Slovensko. Navštívili sme aj priestory školy keramiky, prezreli si nádherné výtvory žiakov a mali sme aj česť zúčastniť sa otvorenia výstavy záverečných prác študentov.

          Mesto stoviek kostolov. Dve popoludnia sme venovali objavovaniu samotného Caltagirone. Dozvedeli sme sa množstvo zaujímavostí, no jedna nás prekvapila najviac. Mesto má približne 38 000 obyvateľov. A viac než 100 kostolov. Pre porovnanie – keby chcel človek navštíviť každý kostol a v každom stráviť len desať minút, potreboval by na to takmer celý deň. A to bez prestávky na pizzu, gelato či fotografovanie. Caltagirone je mesto keramiky, tá je naozaj doslova všade – na schodoch, na balkónoch či ako náhrada za smerové tabule.

          Ak máte FCB, môžete si prečítať správu, ktorú o našom pobyte uverejnili sicílske noviny: (4) 𝐃𝐚𝐥𝐥𝐚 𝐒𝐥𝐨𝐯𝐚𝐜𝐜𝐡𝐢𝐚 𝐚𝐥𝐥𝐚 𝐒𝐢𝐜𝐢𝐥𝐢𝐚:... - Giornale Il Sette e Mezzo | Facebook.

          Agrigento. Štvrtok patril celodennému výletu do Agrigenta – mesta s najzachovalejším starovekými gréckymi chrámami. Celé hodiny sme sa prechádzali po zrúcaninách chrámov a po záhradách. Cestou späť sme sa zastavili v malom mestečku San Leone pri mori. Na pieskovej pláži takmer bez ľudí sme si vychutnávali vlny. Vzduch a slnko.

          Domov? Ešte nie, ide sa na Etnu a do Ríma. Ani cesta domov sa neniesla v duchu hesla „nasadnúť, zaspať a vystúpiť“. Keď už človek precestuje takmer celé Taliansko, bola by škoda nevyužiť príležitosť spoznať ho ešte o čosi viac – i preto sme sa vydali na sever na Etnu. Hoci je táto sopka stále aktívna, my sme sa prechádzali po Crateri Silvestri v bezpečí.

          Počas spiatočnej cesty sme navštívili aj hlavné mesto Talianska – Rím a to práve v predvečer veľkých štátnych osláv vzniku republiky. Miesta, ktoré sme navštívili (Chrám sv. Petra – Piazza Navona – Pantheón – Forum Romanum – Coloseum) boli už na druhý deň zahalené v štátnych farbách. Aj cez tieto miesta sme mali možnosť spoznávať ich históriu, architektúru, kultúru aj miestne špeciality. Prehliadka skončila v Bazilike Santa Maria Maggiore, odkiaľ nás metro odviezlo takmer až k Ústavu Cyrila a Metoda, kde sme nocovali.

          Po krátkej zastávke pri mori v letovisku Rimini sme sa už každým kilometrom približovali domov. Naša 5555 km dlhá cesta skončila pred bránou školy na tom istom mieste, kde 11 dní dozadu aj začala.

           

          Erasmus+ nie je len o cestovaní. Je o spoznávaní nových krajín, kultúr, jazykov a ľudí. Je o odvahe komunikovať v cudzom jazyku, o získavaní nových skúseností a o budovaní priateľstiev naprieč Európou. Žiaci mali možnosť na vlastné oči vidieť, že Taliansko nie je len pizza, cestoviny a futbal, ale aj nesmierne bohatá história, umenie a tradície ukryté takmer za každým rohom.

          Naši žiaci boli počas celej mobility skvelými reprezentantmi školy, obce aj Slovenska. Ukázali, že dokážu prezentovať svoje vedomosti, komunikovať s rovesníkmi z inej krajiny a zároveň zostať sami sebou.

          A hoci sme si zo Sicílie priniesli stovky fotografií, niekoľko kilogramov spomienok a zopár nových talianskych slovíčok, to najcennejšie sa do kufra zbaliť nedá – zážitky, ktoré zostanú v pamäti ešte veľmi dlho.

          Domov sme sa vrátili síce unavení, ale bohatší o nové skúsenosti, priateľstvá, vedomosti a zážitky. A ak je pravda, že cestovanie človeka mení, potom sa zo Sicílie nevrátilo len štrnásť žiakov a tri učiteľky. Vrátila sa skupina ľudí, ktorí si na vlastnej koži vyskúšali, čo znamená byť súčasťou veľkej európskej rodiny. A to je možno najväčší dar programu Erasmus+.

        • Modlitby mladých za mladých - „Lebo kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi“ (Mt 18, 20).

        • 4. 6. 2026
        • Do fotogalérie bol pridaný nový album Modlitby mladých za mladých.

           


          V piatok 29. mája 2026 sa zúčastnili študenti kvinty, sexty, septimy a oktávy na pozvanie
          učiteľov náboženstva akcie 3M. Podujatie sme zahájili o 17:00 hod. adoráciou v kaplnke
          našej školy, ktorú viedol duchovný správca Peter Štieber.
          Program pokračoval v prítomnosti vzácnych hostí. Duchovný otec Marek Roják pripravil pre
          študentov rôzne zaujímavé aktivity. Svojím vystúpením nás obohatili hudobní hostia DUO in
          DEO (Terézia Knašinská a Juraj Goč). Celý večer sa niesol vo výbornej spoločnej atmosfére.
          Veľká vďaka patrí všetkým zúčastneným.

        • Exkurzia do Čierneho Balogu

        • 4. 6. 2026
        • Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia do Čierneho Balogu.

          Dňa 18.-19. mája sme sa s triedou zúčastnili exkurzie do obce Čierny Balog, ktorá sa nachádza v krásnom
          prostredí Horehronia. Na výlet sme sa veľmi tešili, pretože sme mali možnosť spoznať zaujímavé miesto a
          dozvedieť sa niečo nové o jeho histórii a prírode.
          Po príchode do Čierneho Balogu nás zaujal pokojný charakter obce a nádherná okolitá príroda. Najväčším
          lákadlom bola návšteva Čiernohronskej železnice. Previezli sme sa historickým vláčikom, ktorý kedysi slúžil na
          prepravu dreva z okolitých lesov. Počas jazdy sme obdivovali lesy, potoky a krásne výhľady na krajinu.
          Počas exkurzie sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí o lesníctve, histórii regiónu a význame železnice pre
          miestnych obyvateľov. Mali sme možnosť vidieť staré lokomotívy a vozne a vypočuť si výklad sprievodcu.
          Výlet bol nielen poučný, ale aj zábavný. Strávili sme príjemný deň so spolužiakmi, urobili si množstvo fotografií a
          odniesli si veľa pekných zážitkov. Exkurzia do Čierneho Balogu sa nám veľmi páčila a radi by sme sa tam niekedy
          vrátili aj s rodinou.
          Návšteva Čierneho Balogu bola pre nás veľkým prínosom. Spoznali sme históriu, prírodu aj technické pamiatky
          tohto regiónu. Exkurzia nám priniesla nové vedomosti a zároveň nám umožnila stráviť príjemný deň mimo školy.

        • Deň detí vo svete forenzných vied

        • 3. 6. 2026
        • Tohtoročný Deň detí strávili študenti triedy Septima A netradične, na pôde Prešovskej univerzity, kde mali možnosť nahliadnuť do fascinujúceho sveta forenzných vied.

          Počas praktického seminára v antropologickom laboratóriu sa oboznámili s prácou odborníkov skúmajúcich kostrové pozostatky a dozvedeli sa, aké informácie možno získať analýzou kostrového materiálu. Zaujímavou súčasťou programu bola aj časť venovaná daktyloskopii – vede o odtlačkoch prstov. Študenti sa naučili rozlišovať základné typy papilárnych línií a spoznali ich význam pri identifikácii osôb.

          Ďalšou zastávkou bola molekulárna biológia, kde sa zoznámili s elektroforézou – metódou využívanou na separáciu DNA. Na praktických ukážkach pozorovali rozdelenie fragmentov DNA podľa ich veľkosti v elektrickom poli a získali predstavu o tom, ako sa podobné postupy využívajú vo vedeckom výskume aj kriminalistike.

          Návšteva univerzity bola pre mnohých študentov nielen zdrojom nových poznatkov, ale aj inšpiráciou pri uvažovaní o budúcom vysokoškolskom štúdiu. Jednotlivé odbory ich zaujali natoľko, že sa aktívne zaujímali o možnosti ďalšieho vzdelávania a profesijného uplatnenia v tejto oblasti, možno aj na pôde Prešovskej univerzity.

          Ako návštevu hodnotili študenti?

          Katka:„Deň na univerzite sa mi veľmi páčil. Dozvedela som sa veľa zaujímavých informácií o odtlačkoch prstov, no najviac ma zaujala antropológia a skúmanie kostí. Naučila som sa, ako dokážu odborníci na základe kostrových pozostatkov určiť vek, pohlavie a ďalšie charakteristiky človeka. Celá návšteva mi priniesla množstvo nových poznatkov.“

          Ella:„Bola som veľmi spokojná a zistila som, že mám veľký záujem o oblasť odtlačkov prstov a antropológie. Rada by som sa podobnej aktivite zúčastnila znova a určite aj na dlhší čas.“

          Lukáš:„Veľmi sa mi to páčilo. Naučil som sa veľa nových a zaujímavých vecí. Nečakal som, že sa dočkáme aj praktických ukážok. Keďže je táto oblasť veľmi komplikovaná, za taký krátky čas sa nedá všetko úplne vysvetliť. Som si istý, že tým, ktorí sa tomu chcú venovať, sa návšteva univerzity zdala ešte zaujímavejšia. Určite by som išiel ešte raz.“

          Ďakujeme Mgr. Lesane Kmeťovej, doc. MVDr. Soni Mačekovej, PhD. a doc. RNDr. Vincentovi Sedlákovi, PhD. za ich čas, odbornosť a nadšenie, s ktorým našim študentom priblížili svet antropológie, forenzných vied a molekulárnej biológie. Veríme, že mnohým z nich táto skúsenosť pomohla objaviť nové vedecké záujmy a možno aj budúce profesijné smerovanie.

          L. Rindošová a M. Feretová

        • Veľký úspech našej žiačky! 🏊‍♀️

        • 3. 6. 2026
        • V dňoch 29. – 31. mája 2026 sa v Národnom olympijskom centre plaveckých športov v Košiciach konali Majstrovstvá Slovenska juniorov v plávaní v 50 m bazéne.

          S mimoriadnym úspechom sa na nich predstavila naša žiačka Noemi Daňová, ktorá v kategórii 15 – 16-ročných plavkýň získala tri tituly majsterky Slovenska. Zlaté medaily si vyplávala v disciplínach 50 m prsia, 100 m prsia a 200 m prsia. 

          Tento vynikajúci výsledok je odmenou za jej talent, vytrvalosť a poctivú prípravu.

          Noemi srdečne blahoželáme k skvelému úspechu a prajeme jej veľa ďalších športových i osobných úspechov. Sme na ňu veľmi hrdí! 

        • Pieseň pre Svätého Otca 2026

        • 2. 6. 2026
        • Do fotogalérie bol pridaný nový album Pieseň pre Svätého Otca 2026.

          Slávnostnou svätou omšou sa dňa 19.mája 2026 v Sanktuáriu Najsvätejšieho Tela a Krvi v Stropkove začal už 28. ročník speváckej súťaže Pieseň pre Svätého Otca. Celebroval ju Mons. Marek Forgáč, pomocný košický biskup. Súťaž pokračovala v Mestskom kultúrnom stredisku v Stropkove, kde Svätému Otcovi na diaľku zaspievalo 39 interpretov v troch kategóriách.

          Súťaže sa zúčastnili aj žiaci našej školy, ktorí predviedli veľmi pekné spevácke výkony a získali aj pekné ocenenia. Tobiáš Maľarčík, Diana Kočišová a Karolína Rimáková získali zlaté pásmo v 2. kategórii, Anna Ličáková a Mária Olejníková strieborné pásmo v 1. kategórii a Zoja Sedláková strieborné pásmo v 3. kategórii. 

          Za klavírny sprievod ďakujeme Kláre Vlkovičovej (O5A) a p.učiteľke Janke Tomko-Ferenčíkovej (CZUŠ). Srdečne blahoželáme.
          Annamarie Jerigová

        • AKO sme skončili v testovaní

        • 1. 6. 2026
        • Ako sme dopadli v externých testovaniach 2026?

          MATURITA 2026 (Gymnázium sv. Mikuláša)

          Oktáva

          Slovenský jazyk a literatúra (28 žiakov)

          Priemer žiakov našej školy 74,7%, celoslovenský priemer všetky SŠ 60,9%, celoslovenský priemer všeky gymnázia 72,9%.

          NAJ výsledky: Veronika Šibová 93,8% (percentil 99,3), Juliana Olejníková 92,2% (percentil 98,7)

          Anglický jazyk B2 (28 žiakov)

          Priemer žiakov našej školy 83,1%, celoslovenský priemer všetky SŠ 77,8%, celoslovenský priemer všeky gymnázia 78,3%.

          NAJ výsledky: Jozef Jurko 96,7% (percentil 99,1), Kamila Klimovičová 95% (percentil 97)

          Matematika (10 žiakov)

          Priemer žiakov našej školy 56,3%, celoslovenský priemer všetky SŠ 58,2%, celoslovenský priemer všeky gymnázia 63,1%.

          NAJ výsledok: Marek Bombara 76,7% (percentil 76,7)

          TESTOVANIE T9 2026 (Základná škola sv. Mikuláša)

          9A

          Slovenský jazyk a literatúra (29 žiakov)

          Priemer žiakov triedy 61,73%, celoslovenský priemer všetky ZŠ 58,4%.

          NAJ výsledky: Romanová 90,0%, Lukačková 86,7%

          Matematika (29 žiakov)

          Priemer žiakov triedy 57,59%, celoslovenský priemer všetky ZŠ 55,9%.

          NAJ výsledky: Vavra 100%, Romanová 96,7%

          9B

          Slovenský jazyk a literatúra (24 žiakov)

          Priemer žiakov triedy 60,13%, celoslovenský priemer všetky ZŠ 58,4%.

          NAJ výsledky: Skurka 86,7%, Veliká 86,7%

          Matematika (24 žiakov)

          Priemer žiakov triedy 61,94%, celoslovenský priemer všetky ZŠ 55,9%.

          NAJ výsledky: Pecuchová 100%, Harničárová 96,7%

           

    • Kontakty

      • Katolícka spojená škola sv. Mikuláša
      • 051/7465+klapka.......................................
        riaditeľ školy RNDr. Marcel Tkáč 801***
        z.r.š. pre Gymnázium PhDr. Kopčáková Vlasta, PhD. a zrš. pre ZŠ RNDr. Melegová Bibiana 802***
        riaditeľstvo CZUŠ 803***
        zborovňa 804***
        ekonomické odd. 805***
        vedúca ŠJ 806***
        vrátnica 807***
        kabinet SJL+DEJ 808***
        kabinet ZŠ 1.posch. 809***
        kabinet ZŠ prízemie 800***
        kabinet GEO 812***
        kabinet CUJ 813***
        sklad učebníc 814***
        kabinet KNB 815***
        kabinet BIO 816***
        kabinet TSV 817***
        školník 820***
        zborovňa CZUŠ 821***
        kabinet ŠKD 822***
        knižnica 823***

        Web školy: www.zsgmik.sk
      • Duklianska č.16, 080 01 Prešov
        Slovakia
      • IČO 17080151
      • DIČ 2021241035
      • 0918732441 - riaditeľ školy..........................

        0949289717 - zást. r.š. pre Gymnázium.....

        0907399353 - zástupca r.š. pre ZŠ
  • Fotogaléria

    • zatiaľ žiadne údaje